Pytania dotyczące jakości produktów, procesu produkcji, zaleceń dbania o odzież, a nawet o opakowania produktów.
Odpowiedzi zamieszczamy poniżej. W razie innych pytań zachęcamy do zadawania ich w komentarzach poniżej.
Wełna drapie, czyż nie?
Wszystkie artykuły wełniane i wełniano-jedwabne Engel są wykonane z najwyższe jakości wełny merynosów. Nie ma to nic wspólnego z "drapiącą" wełną, o której wiele osób myśli słysząc słowo "wełna". Wełna "merino virgin wool" jest miękka, przyjemna w dotyku i nie drapie - najlepiej wypróbować to samemu.
Czy odzież wełniana jest zbyt ciepła na wiosnę i lato?
Oprócz wielu innych właściwości, wełna reguluje temperaturę. Oznacza to, że gdy jest zimno, wełna ogrzewa, a gdy jest gorąco - chłodzi. Nie pocisz się tak bardzo, jak na przykład w syntetykach. Co więcej, wełna może wchłonąć jedną trzecią wilgoci, jaką sama waży, bez wrażenia "wilgotności".
Co nie mniej ważne, naturalny efekt antybakteryjny wełny oznacza, że ubrania nie pachną brzydko. Wełnę można również z łatwością nosić w cieplejszych temperaturach - wtedy niekoniecznie jako kurtkę czy grubą bluzę, al jako t-shirt czy body.
Jaka jest gramatura produktów marki Engel?
Czy potrzeba wyprać produkty Engel przed pierwszym użyciem?
Nie, nie trzeba prać tych produktów przed pierwszym założeniem. Po procesie produkcji tkaniny są prane, aby po pierwsze wypłukać nadmiar pozostałości barwnika, a po drugie usunąć oleje i brud.
Wszystkie produkty Engel są wytwarzane przy użyciu w 100% ekologicznych metod i nie mają chemicznego wykończenia. Producent nigdy nie używa barwników, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia lub wykończeń tekstylnych, które mogłyby na przykład powodować podrażnienia skóry lub szkodzić środowisku podczas lub po przetworzeniu. Nie zezwalają im na to surowe kryteria produkcyjne, które muszą spełnić, aby uzyskać certyfikaty IVN BEST lub GOTS dla produktów.
Zasadniczo zalecamy, aby prać nasze tkaniny wełniane i wełniano-jedwabne tak rzadko, jak to możliwe. Wełna odświeża się samoistnie w powietrzu, dzięki zawartym w nim tlenowi, dlatego można ją po prostu dobrze wietrzyć.
W jaki sposób myć produkty marki Engel?
Wszystkie produkty bawełniane Engel można prać w pralce w temperaturze 40°C lub 60°C, w zależności od tego, czy produkt jest naturalny, tj. niebarwiony, czy kolorowy.
Jeśli to możliwe, zalecamy unikać detergentów zawierających wybielacze, ponieważ kolory mogą wyblaknąć lub ulec zmianie. Poza tym środki wybielające, które osadzają się na włóknach, mogą mieć szkodliwy wpływ w kontakcie ze skórą. Ponadto nie ulegają one łatwo biodegradacji. Łagodny detergent jest lepszy dla skóry i środowiska.
W przypadku wełny i wełny/jedwabiu zalecamy pranie ręczne lub ewentualnie pranie w pralce. W każdym przypadku należy używać detergentu do prania wełny, ponieważ nie zawiera on enzymów (proteaz) i ma neutralne pH. Jest to zasadniczy element w przypadku prania tych ubrań w pralce na programie wełnianym. Jednak delikatny szampon może być również dobrym zamiennikiem, jeśli chodzi o szybkie pranie ręczne.
Pranie ręczne:
Należy krótko wirować w dużej ilości letniej wody, delikatnie wyciskając, używając łagodnego detergentu przeznaczonego specjalnie do wełny, a następnie wypłukać w wodzie o tej samej temperaturze. Nie suszyć w suszarce bębnowej ani na kaloryferze, ponieważ spowoduje to, że wełna stanie się twarda, krucha i sfilcowana.
Zalecamy wyciśnięcie produktów w ręcznik po wypłukaniu, nadanie im kształtu, gdy są mokre i wysuszenie ich na płasko.
Nie należy: pocierać, wyżymać ani wirować, narażać na zmiany temperatury (najpierw ciepła woda potem zimna lub odwrotnie), namaczać.
Pranie w pralce:
Należy wybrać program prania wełny/prania ręcznego. Temperatura "zimna" lub maks. 30°C w pralce sprawi, że wełniana odzież będzie miękka, elastyczna i chłonna. Również w przypadku prania w pralce bardzo ważne jest, aby temperatura była taka sama zarówno dla prania, jak i płukania oraz aby ustawić niską prędkość wirowania - maks. 400 obr/min.
Do prania w pralce należy również używać detergentu do prania wełny, ponieważ jedwab i wełna są włóknami białkowymi, które zasadniczo powinny być pielęgnowane produktami o lekko kwaśnym pH (poniżej 7 pH). Produkty te nie usuwają naturalnego oleju i jednocześnie chronią włókna.
Instrukcje dotyczące pielęgnacji grubych bluz filcowych:
Odzież filcową można prać w pralce w temperaturze 30°C w cyklu prania wełny. Specjalny proces wykańczania włókien wełny - bez użycia szkodliwych i toksycznych chemikaliów - gwarantuje możliwość prania w pralce.
Ze względu na naturalne właściwości włókien, produkty regenerują się poprzez dobre wietrzenie i nie trzeba ich prać tak często. Uciążliwe zapachy szybko znikają, ponieważ łuskowate włókna wełny praktycznie uniemożliwiają osiedlanie się bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemne zapachy. Jeśli pranie jest konieczne, należy prać na zimno lub w temperaturze maks. 30°C w pralce w cyklu prania wełny. Konieczne jest użycie detergentu do wełny. Nie wirować lub wirować z bardzo niską prędkością (maks. 400 obr./min lub wirowanie przerywane w przypadku wełny). Nie suszyć w suszarce ani na grzejniku, ponieważ spowoduje to, że wełna stanie się twarda, krucha i matowa. Zalecamy wyciśnięcie produktów w ręcznik po procesie płukania, nadanie im kształtu, gdy są jeszcze mokre i suszenie na płasko.