Certyfikowane materiały 0
Certyfikowane materiały

Natura w jej najlepszym wydaniu 

Większość naszego asortymentu stanowią ubrania bazujące na wełnie z merynosów, a cenimy je, ponieważ:

 • są oddychające
 • utrzymują ciepło, ale i chronią przed przegrzaniem
 • bezzapachowe i hipoalergiczne
 • wytrzymałe, lekkie i miękkie
 • a dodatkowo współpracujemy z producentem, który korzysta wyłącznie z upraw i hodowli ekologicznych, gdzie oprócz niestosowania szkodliwych chemikaliów, zwierzęta są dobrze traktowane, a współpraca z plantatorami i robotnikami opiera się na sprawiedliwej wymianie.

 

Oferujemy ubrania wyłącznie z naturalnych materiałów. Obecnie większość naszych produktów jest dostarczana przez niemiecką firmę Engel, która od ponad 30 lat zajmuje się produkcją odzieży z naturalnych materiałów według najwyższych standardów ekologicznych - jak podkreślają - z respektem zarówno dla naszej skóry, jak i dla środowiska.

Oprócz tego są u nas od niedawna dostępne ubrania z naturalnego jedwabiu - koszule, bluzki damskie oraz sukienki marki SplenSilk.

Z czasem będziemy rozszerzać naszą ofertę również o ubrania innych marek - szczególnie polskich twórców, którzy szyją z materiałów naturalnych i dobrej jakości.

 

 Co oznaczają te znaczki  ⇒      

 przy opisach naszych produktów? 

 

Większość produktów dostępnych na naszej stronie posiada jeden z poniższych certyfikatów świadczących o tym, że dane ubranie zostało stworzone zgodnie z wymogami odzieży, którą można nazywać naturalną oraz ekologicznymi standardami:

 

 

A tych, którzy lubią nieco więcej poczytać na temat składu używanych przez siebie rzeczy i rozmaitych właściwości konkretnych surowców, zapraszamy do poniższej lektury:

 

Dziewicza wełna merynos (wełna merino / Merino virgin wool / odzież z wełny merynosów)

Engel znana jest jako marka ubrań wełnianych, ponieważ to właśnie wełna jest podstawowym składnikiem większości ich ubrań. Dlaczego wełna? I dlaczego w odmianie pochodzącej z owiec merynosów? Ponieważ posiada niezwykłe - przynajmniej jak na nasze oko - właściwości:

 • TERMOREGULACJA

Wełna charakteryzuje się niskim przewodnictwem ciepła, dzięki czemu chroni ciało zarówno przed zimnem, jak i przed przegrzaniem.

 • WYMIANA TLENU

Włókna wełniane posiadają zdolność kurczenia się i rozprężania pod wpływem zmian temperatury, co powoduje samoistny przepływ powietrza.

 • HIGROSKOPIJNOŚĆ

Spośród włókien naturalnych wełna owcza posiada największy stopień higroskopijności. Potrafi przyjąć parę wodną w ilości odpowiadającej 1/3 własnej masy, nie sprawiając w dotyku wrażenia wilgotnej. Dzięki temu ubrania wełniane nie przylepiają się do skóry, ponieważ włókna te absorbują obfite ilości potu, a w trakcie przewietrzania szybko się go pozbywają (co również wiąże się z tym, że ubrania wełniane wymagają rzadszego prania niż normalne).

 • PRZECIW ALERGIOM

W wełnie nie rozwijają się roztocza i dlatego też wyroby z wełny szczególnie poleca się alergikom.

 • MIĘKKOŚĆ I LEKKOŚĆ

Wełna w odmianie merynos (merino) jest drobno ściśnięta, nie powoduje swędzenia, jest miękka, lekka i i przyjemna w dotyku.

 • ODPORNOŚĆ NA OGIEŃ

Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości innych rodzajów włókien wełna bardzo słabo się pali, dlatego używana jest między innymi do wyrobu odzieży ognioodpornej.

 • EKOLOGICZNA HODOWLA

Wełna, której używa firma Engel, pochodzi od owiec merynosów (Merino) żyjących w ich naturalnym środowisku. Owce są hodowane zgodnie z ekologicznymi zasadami, dlatego żyją zdrowym i bezstresowym życiem. Wykorzystywanie pestycydów jest zabronione zarówno na pastwiskach, jak i przy zwierzętach. 

 

To były same zalety. A teraz o wadach wełny merynos:

Pierwszą, rzucającą się w oczy wadą, jest oczywiście cena ubrań z wełny merynos. Sam surowiec i jego pozyskanie jest bardzo kosztowne, co decyduje o większości ceny. Drugą słabością takich ubrań jest tendencja do deformacji (częste przypadki delikatnego zbiegania się, mimo zachowania zaleceń pielęgnacyjnych, jak i rzadko spotykane (ale jednak) sytuacje rozciągnięcia się np. rękawa czy nogawki). Z tym związana jest od razu trzecia wada: potrzeba w miarę uważnej pielęgnacji ubrań wełnianych (nie wystarczy ich wrzucić do pralki na podstawowy program, mocno wywirować i wyjąć prawie suche - trzeba się trochę postarać, aby ubrania z wełny merynosów zachowały swój pierwotny kształt i gładkość).

 

Mieszanka wełny merynos i jedwabiu (odmiana "mulberry silk"*) ubrania z wełny merynosów z jedwabiem

Połączenie organicznej wełny merynos i jedwabiu to specjalnie przebadany i wyważony materiał, który składa się w 70% z wełny merynos i w 30% z jedwabiu. Proporcje tych surowców odpowiednio akcentują właściwości włókien składowych oraz zapewniają komfort i długotrwałość użytkowania. 

Jedwab jest jednym z najszlachetniejszych włókien naturalnych. Jego unikalność wiąże się zarówno z niezwykle skomplikowanym procesem produkcji, jak i ze specjalnymi właściwościmi tego materiału. 

Jedwab - podobnie jak wełna - posiada:

 • zdolność do termoregulacji - jedwab zimą ogrzewa, a latem chłodzi; ciało nie poci się; skóra oddycha przez tkaninę
 • właściwości hipoalergiczne - nie powoduje uczuleń, idealny dla osób o wrażliwej skórze 
 • higroskopijność - świetnie wchłania wilgoć (ubrania nie kleją się do skóry, ani nie sprawiają wrażenia mokrych) i jednocześnie bardzo szybko schnie. 

Ponadto tkaniny jedwabne:

 • bardzo dobrze się układają (dzięki dużej sprężystości ubrania z jedwabiu nie gniotą się)
 • dostarczają przyjemnych doznań zmysłowych
 • są lekkie, nie obciążają ciała
 • są cienkie, ale niezwykle wytrzymałe (Ciekawostka: Jedwabna nić jest wykorzystywania w chirurgii - wytrzymałość, gładkość i neutralność dla organizmu uczyniła z jedwabiu idealny materiał do zszywania ran).

* Dodatko wyjaśnimy, co oznacza odmiana "Mulberry Silk”: Mianowicie, jest to jedwab, który uzyskuje się z hodowli jedwabników jedzących wyłącznie liście morwy. Z tego powodu jedwab w tej odmianie posiada perłowo-biały połysk. (Dla rozróżnienia: Istnieje także inna odmiana jedwabiu - "Tussah Silk" - pozyskiwana od jedwabników dzikich, żywiących się różnymi roślinami. Ta odmiana jedwabiu posiada odcień nieco bardziej wpadający w beż lub ecru, też połyskiwy.)

Przy samej wełnie pisaliśmy o wadach, to teraz kolej odnieść się również i do wad mieszkanki wełny merynos z jedwabiem:

Pierwsza wada, o której już była mowa, czyli cena, w tym przypadku skacze jeszcze trochę w górę w stosunku do czystej wełny merynos - dodatek jedwabiu za to oczywiście odpowiada, jak również opracowanie samej mieszanki poprawiającej właściwości wełny (w inny niż syntetyczny sposób). To, co uzyskujemy w zamian, to jest "zmniejszenie" drugiej słabości wełny - tendencji do deformacji. Urozmaicenie jedwabiem dodaje trwałości ubraniom i w tym wypadku nie spotkaliśmy się jeszcze z sytuacją rozciągnięcia się jakiegoś elementu ubrania, natomiast skłonność materiału do lekkiego kurczenia się pozostała. I tak samo pozostała trzecia wada, czyli konieczność uważnej pielęgnacji tych ubrań.

 

Bawełna - miękka, wytrzymała, ekologiczna

Przy konwencjonalnej uprawie bawełny wykorzystuje się ogromne ilości pestycydów - przypada na nią aż ok. 16% globalnego zużycia chemicznych środków ochrony roślin!

Engel do produkcji swoich ubrań używa wyłącznie bawełny organicznej. Uprawy te są kontrolowane zgodnie z wytycznymi IVN (International Association of Natural Textile Industry), co oznacza, że nie tylko są przyjazne dla środowiska, gleby, wody i powietrza, ale również gwarantowana jest sprawiedliwa współpraca z plantatorami i odpowiednie traktowanie robotników pracujących na polach bawełny. Poza tym tkanina z takiej bawełny jest bardzo przyjemna dla ciała. 

 

Mimo tych najróżniejszych i - przynajmniej według nas - bardzo interesujących właściwości, ubrania  z naturalnych materiałów po prostu bardzo przyjemnie się nosi. A dodatkowo wybierając organiczne materiały mamy komfort psychiczny, że nie szkodzimy tym ubraniem sobie ani otoczeniu. Dlatego cieszymy się, że udało nam się znaleźć producentów, którzy tworzą taką właśnie naturalną odzież nie tylko w przeznaczeniu sportowym (bo termoaktywna odzież sportowa np. z wełny merynos jest łatwiej dostępna), ale właśnie do użytku codziennego.

 

ubrania z wełny merynosów (merino virgin wool) • koszule i bluzki jedwabne • organiczna bawełna • wełniane ubranka dla dzieci

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl